Który bukmacher najlepszy

Jak obliczyć marżę i który bukmacher ma najniższą?

Marża bukmacherska jest tą częścią naszej wygranej, na której zarabia bukmacher. Niezależnie od tego czy tego chcemy czy nie, bukmacher musi ją pobrać ze względu na prowadzoną działalność. Bez niej biznes by się nie opłacał, a bukmacherka przestała istnieć. Jest ona zmienna od bukmachera, a nawet danego wydarzenia. W niektórych momentach i w czasie trwania najbardziej prestiżowych rozgrywek, bukmacherzy mogą zastosować tzw. obniżkę na marżę w celu zachęcenia większej rzeszy graczy do obstawienia zakładu. Niestety, są to tylko chwilowe sytuacje i nie ma co na nie liczyć w dłużej perspektywie. Czym jednak dokładniej jest marża bukmacherska? Jak najprościej ją policzyć? Jakie prowizje są pobierane przy każdym obstawianym zakładzie i co ma największy wpływ na potencjalną wygraną?

czym jest marża bukmacherska
Co to jest marża bukmacherska – jak ją obliczyć i który bukmacher ma najniższą?

Marża bukmacherska – co to jest?

Niektórzy początkujący gracze skłonni byliby uwierzyć iż bukmacher podejmuje ryzyko podobne do gracza. Przecież bukmacher tak samo jak gracz może przegrać dłuższą serię zakładów i niekorzystnie na tym wypaść, prawda? Tak, ale jest jeszcze coś, co stawia bukmachera w lepszej pozycji od zwykłego gracza.

Analitycy zajmujący się ustalaniem kursów robią to w taki sposób, aby stawianie na obie strony przyciągało podobną liczbę graczy. Dzięki temu zabiegowi bukmacher jest w stanie zachować równowagę finansową. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Z tego powodu stosuje się zabezpieczenie oczywiście w postaci marży pobieranej od wygranych.

Prawdopodobieństwo na to, że bukmacher osiągnie wspomnianą równowagę finansową przy każdym wydarzeniu nie jest wysokie. Wydarzeń sportowych codziennie odbywają się setki, jeśli nie tysiące. W ten sposób przy ciągłym pobieraniu marży bukmacher może zbalansować swoje zyski i kontynuować działalność.

betonline kod promocyjny sts
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Przykładem mogą być popularne zakłady na żywo. Przed rozpoczęciem rzutów karnych zazwyczaj mamy możliwość obstawienia zakładu kto je rozpocznie. Wydawałoby się, że szanse na rozpoczęcie przez obie drużyny są identyczne i wynoszą równo po 50%. Jednak kursy pokazują coś innego i zamiast być równe 2.0, są równe 1.8 czy 1.9. Różnica 10 – 20 groszy może nie wydawać się wysoka. Jednak przy dużej popularności takich zakładów, bukmacher pobiera sporą sumę.

Jak obliczyć marżę bukmacherską?

Nie wymaga to specjalnych kalkulacji. Wystarczy przeliczyć podane na stronie bukmachera kury na liczby dziesiętne, a następnie wykonać szereg prostych obliczeń.

Marżę bukmacherską dla danego wydarzenia można policzyć w następujący sposób.

Weźmy dla przykładu kursy wysokości: 2,0 na pierwszą drużynę, 3,9 na drugą drużynę oraz 3,5 na remis. Liczbę 1 należy podzielić przez każdy z tych kursów. W tym przypadku będzie to:

  • dla 1 drużyny: 1 / 2 = 0,5,
  • dla 2 drużyny: 1 / 3,9 = 0,256,
  • dla remisu: 1 / 3,5 = 0,285.

Dodając te liczby do siebie otrzymujemy wynik w postaci sumy: 1.042. Oznacza to, że marża bukmacherska w podanym przykładzie wynosi 104,2%. Przykład ten można rozszerzyć o kolejne możliwości przez dodanie kolejnych liczb podzielonych w ten sam sposób (1 / x).

Podanych kalkulacji z pewnością nie będziemy wykonywać przed każdym obstawionym zakładem, ale jednak warto rozważyć marżę przed zostaniem z danym bukmacherem na dłuższą chwilę.

Który bukmacher najbardziej się opłaca pod względem marży?

Krótka odpowiedź na to pytanie: to zależy! Od czego? Głównie od typu rozgrywek i rodzaju zakładu. Najbardziej opłacalne, czyli z największą szansą i jednocześnie z najmniejszą marżą są zakłady dwudrogowe, czyli np. na tenis, koszykówkę. siatkówkę i rugby. Typy zakładów, które warto wziąć pod uwagę licząc na niską marżę to przede wszystkim handicapy, zdarzenia liniowe (np. over/under na liczbę trafień, zbiórek, kartek) oraz head to head (np. 1 lub 2). Co do zasady „wyjątek potwierdza regułę” nie zawsze niższa marża oznacza wyższy kurs – oczywiście jest to rzadka sytuacja.

Najkorzystniejszymi marżami w popularnych zdarzeniach sportowych takich jak piłka nożna czyi siatkówka cieszą się bukmacherzy tacy jak:

  1. Fortuna oraz eTOTO – marża na poziomie 5%,
  2. LvBet – niewiele wyższa od poprzedników na poziomie 6%,
  3. ForBET – na średnim poziomie 7%,
  4. Totoletek – marża najwyższa w rankingu na poziomie 8%.

Będąc początkującym graczem, który dopiero zaznajamia się z regułami gry u bukmacherów, warto wziąć uwagę liczne bonusy i atrakcje jakie na początku oferują poszczególni bukmacherzy.

Bukmacher

Na forum sportowym piszemy najczęściej o piłce nożnej i promocjach bukmacherskich jakie dają nam legalni bukmacherzy w Polsce.

Porady bukmacherskie

Back to top button